Вікові особливості дітей 6-ого року життя

На шостому році життя людини відбуваються серйозні функціональні зміни в роботі центральної нервової системи: ускладнюється аналітико-синтетичні здібності дитини, активно розвиваються смислова пам’ять, образне мислення, уява. Дитина вже здатна усно розв’язувати задачі і самостійно створювати нові казки, підбирати рими, фантазувати по картинках історії, може також прослідити «причинно-наслідкові» зв’язки у подіях, тобто спроможна до передбачування. Зростає рівень стійкості уваги, здатність швидко переключати увагу з одного виду діяльності на інший, довільно її зосереджувати. Головний мозок дитини наприкінці 6-го року життя досягає 90% ваги мозку дорослої людини.

У дитини з’являється уявлення не тільки про те, яка вона є, а й про те, якою їй би хотілося бути, які риси характеру гарні, бажані, а які — ні. Вона уявляє себе на місці персонажів казок, активно наслідує значущих дорослих, бере з них приклад. Бажання бути розумною і успішною людиною додає їй мотивації до навчання.

У цьому віці дитина, як правило, свідомо здійснює позитивний моральний вибір (принаймні, в уявному світі і у відносинах з приємними їй людьми),  приймає соціальні норми та правила, і турбується щодо дотримання цих правил іншими. Отже, якщо дорослі встановлюють якісь норми поведінки, відстоюють якісь моральні принципи, — то мають обов’язково і самі їх дотримуватися.

Дитина п’яти років потребує спілкування з дорослим, задає багато питань, цікавиться усім на світі. Її мозок, наче їжі, постійно вимагає тренування, нових знань та досягнень. Дитина прагне, аби батьки зберігали із нею теплі та довірливі стосунки, спілкуючись за принципом «рівний рівному», приділяли їй більше свого часу і уваги, подорожували разом, дивувалися разом, робили «великі відкриття».

Отже, провідна потреба дитини старшого дошкільного віку — це спілкування і творча активність. Тож дорослі мають спонукати дітей до ігор, що сприяють розвитку уяви, фантазії, підтримувати дитячу ініціативу і дослідницький хист, побільше спілкуватися зі своїми діточками, проявляти любов та повагу до них. А також обіймати свою дитинку не менше 8 разів на день.