Вікові особливості дітей 4-ого року життя

Якщо ваша дитина в три роки тільки-но починає відвідувати дитячий садок — то вона так само переживатиме період адаптації до нових умов, як і діти раннього віку.  Ознайомтеся, будь ласка, зі статтею «Адаптація дитини до дитячого садка». Зверніть увагу, адаптація — це процес поступовий і виключно індивідуальний.

Провідна потреба трирічної дитинив активному пізнанні оточуючого світу, спілкуванні, визнанні та самостійності. Тож більше спілкуйтеся зі своїми діточками, розповідайте про все, що відбувається у навколишньому світі: про природу — по дорозі додому;  про смаки, кольори і запахи — готуючи вечерю; читайте дітям казки, обговорюйте їх тощо.

В цьому віці діти від маніпулятивної гри предметами переходять до рольової гри. Захищайте, будь ласочка, дитину від неконтрольованого інформаційного впливу інтернет- та телетрансляцій. Все, що вони бачать по телевізору —  вони потім практикують в іграх з однолітками. Хай краще імітують щось гарне, наприклад, доброзичливі та чемні відносини між батьками.

В мові трирічних дітей з’являється такий вислів, як «Я сам». Малюк бажає бути схожим на дорослого, наслідувати його. Вимагає шанобливого ставлення до себе і часто негативно реагує на надмірну опіку з боку дорослих. Малюк психологічно відокремлює себе від оточуючих, і це відокремлення, буває, супроводжується певними специфічними виявами — впертістю, негативізмом, протестом проти дій дорослих. Основна причини цього — невдоволеність взаєминами з дорослим, прагнення віднайти власну позицію, сформувати власну думку, потреба в повазі.

Три роки — це період другого народження особистості, період вразливості і підвищеної чутливості дитини до оцінок власних досягнень з боку дорослого, з’являється гордість за ці досягнення. До кінця третього року сфера досягнень дітей поєднується зі сферою ставлення до самого себе, — тож дорослі мають по можливості підтримувати ініціативу дитини і створювати сприятливі умови для її самостійних досягнень. Частіше обіймайте свою дитинку і говоріть їй добрі та ласкаві слова.