Дитина і стрес

СТРЕС - це стан психофізіологічного напруження, що виникає у людини під впливом будь-яких сильних впливів і супроводжується мобілізацією всіх захисних систем організму і психіки. Дитячий стрес - це психічний механізм захисту внутрішнього світу дитини. Коли звичний хід речей порушується будь-яким нововведенням для психіки малюка.

ОЗНАКИ

Ознаки стресу у дошкільнят:

1. Часте обурення, дратівливість, підвищена вимогливість до оточуючих.

2. Повернення на ранні стадії дитинства (наприклад, 3-5-річні малюки знову смокчуть пустушку і користуються горщиком).

3. Підвищена нервозність, спалахи агресії, перепади настрою без видимих причин.

4. Сльози при появі нових людей або обставин.

5. Прояв гіперактивності або навпаки, зниження чи відсутність активності.

ПИЧИНИ СТРЕСУ

1. Сімейні причини - вони можуть бути викликані розлукою з коханим членом сім'ї, народженням другої дитини, розлученням, сваркою, смертю близьких або домашньої тварини.

2. Соціальні причини - відносини в дитячому колективі, боротьба характерів, навіювання і страхи.

3. Внутрішні переживання та набуті страхи.

4. Навантаження від комп'ютера або телевізора.

5. Травми, фобії і фізичні вади.

У новонароджених і дітей до 2 років.

У новонародженого або маленької дитини стресовий стан може спровокувати хвороба або розлука з мамою (чи то іншими близькими). Малюк також чуйно реагує на переживання дорослих і може «заразитися» їх стресом

У дошкільнят

Як правило - це перший конфлікт із соціальним середовищем. До 2-3-х років його всі близькі дорослі люблять і плекають, а ось у дворі чи дитячому садку при спілкуванні з однолітками малюк стикається з реальністю. Особливо в дитячому садочку: тут вперше немає поруч батьків, купа незнайомих дітей, чужа тітка, і взагалі все незрозуміло і незвично.

Стресом може стати відвідування лікаря, телевізійні важкі фільми, страх самотності, необхідність підкорятися режиму.

У дітей молодшого шкільного віку.

У дитини молодшого шкільного віку причинами стресу можуть стати невдачі в навчанні, складні відносини з однолітками і вихователями. Ще однією причиною може бути внутрішній конфлікт, коли малюк звинувачує себе за вчинення проступку.

ПРОФІЛАКТИКА

1. Батьки повинні намагатися якомога довше оберігати дитину від першого зіткнення зі стресовою ситуацією.

2. Батькам слід постійно демонструвати любов до дитини, підтримувати довірчі відносини із нею.

3. Необхідно морально підготувати дитину до можливих стресових ситуацій, бо повністю захистити дитину від всякого негативу і відповідальності буде складно.

4. Батькам слід допомагати дитині в освоєнні будь-яких нових видів діяльності, не можна залишати його наодинці з труднощами.

Профілактика стресу у грудних дітей і малюків до 2-х років

Мамі малюка рекомендовано цілий день перебувати поруч з дитинкою.

Батьки малюка мають піклуватися про гармонію свого психічного стану, випромінювати спокій, радість та впевненість, бо дитина в такому віці дуже чутлива до настрою оточуючих і здатна його переймати.

Профілактика стресу у дітей дошкільного віку

Для того щоб попередити стрес у дітей дошкільного віку, необхідно щодня по кілька годин дозволяти їм сидіти в тиші.

Добрим заходом профілактики стресу є спілкування. Старайтеся якомога більше розмовляти з малюком, щоб він висловлював все, що його турбує, розповідав, що його цікавить, ділився враженнями і думками.

Якщо дитину турбують якісь страхи або нічні кошмари, поговоріть з нею про це намагайтеся пояснити їй, що вона перебуває в цілковитій безпеці

Пояснити малюкові чесно, що відбувається. Часто стрес викликаний (або посилюється) тим, що у дитини немає інформації, чому все змінилося або чому певні люди ведуть себе певним чином.

Профілактика стресу у дітей молодшого шкільного віку

Головним методом профілактики стресу у дітей молодшого шкільного віку є демонстрація любові до неї з боку батьків.

Батькам варто бути щирими з дітьми і при розлученні.

Ніколи не порівнювати свою дитину з іншими і не чиніть до неї психологічного тиску. Поважайте дитину і вона поважатиме вас.

Боротьба зі стресом:

1. Обов'язкові щоденні прогулянки.

2. Правильне харчування.

3. Дотримання режиму дня.

4. Спілкування з родичами і друзями.

5. Спорт. Масаж. Обійми (Дошкільнят обіймати — не менше 8 разів на день!)

6. Культурна програма і нові враження (прогулянка в парку, спільна гра з батьками, перегляд мультфільмів, відвідування кафе, кіно, театру, спільне читання книжок)

7. Гра гуртом всією сім’єю.

8. Заняття творчістю.

9. Візит до психолога.

Тривожно — зроби ляльку!

Втомився — малюй квіти!

Занепокоєний — складай орігамі!

Забув — малюй лабіринт!

Обурений — дрібно рви папір!

Сумно — зроби веселку!

Напружений — малюй візерунки!

Болить — ліпи!

Нудно — заповни аркуш кольорами!

Зауважимо: якщо в дошкільному віці закладається фундамент психічного і фізичного здоров'я дитини, відбувається інтенсивний ріст і розвиток дитини, формуються необхідні навички та звички, виробляються риси характеру, — отже педагогам і батькам в ранньому дитинстві необхідно навчати дітей цивілізованим способам виходу негатівни'х емоцій і психологічним методам саморегуляції поведінки, аби до 5-6 років у дитини сформувалася правильна соціальна орієнтація, розвинулася здатність до адаптації і саморегуляції.