Вікові особливості дітей 5-ого року життя

У дітей середнього дошкільного віку розширюється спектр свідомих емоцій, вони проявляють емпатію, здатні зрозуміти почуття інших людей. В цей період закріплюються основні етичні поняття.

Активізується уява. Дитина опиняється в казковому, фантазійному світі. І ці фантазії іноді призводять до появи страхів, тож дитині особливо важливо в цей період відчувати батьківську підтримку і захист, зберігати з батьками довірливі відносини.

Зростає потреба у визнанні та дружбі з однолітками. Сюжетно-рольові ігри дітей стають складнішими, змістовнішими (гра в лікарів, магазин, водіїв, кухарів).

Діти стають справжніми «Чомусиками» і весь час задають питання, цікавляться усім навколишнім світом, ця природня активна допитливість пов’язана з розширенням дитячого кругозору. Тож дорослим прийдеться стати експертами в найрізноманітніших галузях. Та головне, аби батьки не відштовхували дитину, а навпаки, допомагали їй активно розвиватися і подорожувати світом (хай-бо і подумки) за допомогою книг, казок, картинок та розповідей.

Аби батькам було легше порозумітися з дитиною — рекомендується застосовувати почуття гумору.  А також велику роль відіграє власний приклад дорослого, тому, якщо дорослі вводять якісь правила — то мають обов’язково і самі їх дотримуватися.

Діти п’ятого року життя прагнуть самостійності, заявляють про свої права і погляди на життя, намагаються встановити свої правила. І це нормально. Якщо можна сказати «так», — кажіть «так». Якщо можливі ліпші альтернативні варіанти — пропонуйте їх дитині. За необхідності відмови — обов’язково обґрунтуйте її. І пам’ятайте, заборон не має бути забагато. Бо заборони викликають супротив, недомовки, злість, почуття провини або образи, і викликають у дитини відчуття, що її не розуміють.

Формулюйте свої прохання позитивно, людський мозок схильний ігнорувати частку «не».

Якщо дитина помилилася, оцінюйте вчинок, а не особистість.

Підтримуйте ініціативу дитину і потяг до творчості, створюйте умови для дитячої самореалізації. Обов’язково хваліть дитину за її успіхи, за вироби, створені її власними руками, цікавтеся історіями та подіями, про які вона хоче вам розповісти, підбадьорюйте дитинку та будьте щедрі на добрі та ласкаві слова, теплі та ніжні обійми.