Психологічна готовність дитини до школи

Вступ до школи є переломним етапом в житті дитини. Змінюється режим дня дитини, соціальне середовище, статус дитини, висуваються нові вимоги, ставляться нові завдання.

Один з найважливіших аспектів психологічної готовності до шкільного навчання - це емоційне ставлення дитини до школи і процесу навчання в цілому. Дитина повинна розуміти, що на неї чекає. Батькам належить детально пояснити дитині, що таке школа. Зазвичай «детектором» готовності до навчання служить відповідь на питання «Чи хочеш ти йти в школу? Чому так / ні? ».

Школа має приваблювати дитину своєю головною діяльністю - навчанням. Тому якщо дитина каже, що хоче піти в школу, щоб дізнаватися нове, навчатися і стати розумною, як тато і мама, то ми можемо говорити про адекватна мотивацію до навчання.

Є ще один аспект психологічної готовності до школи, він пов'язаний зі зміною статусу дитини: зі статусу дошкільника дитина переходить у статус школяра. У школі запроваджуються інші правила і обов'язки, інший рівень відповідальності. У школі дитина буде взаємодіяти з учителем та однокласниками, і ці відносини відрізнятимуться від відносин з вихователями і однолітками в дитячому садку.

Дитина має усвідомлювати, що правила поведінки в школі відрізняються від правил поведінки в дитячому садку: під час уроку доведеться сидіти за партою, не можна буде обговорювати сторонні теми, відповідати потрібно буде по черзі, спочатку піднімати руку тощо. Також дуже важливо пояснити дитині призначення шкільних оцінок, щоб малюк зрозумів, що оцінка — відображає не особисте ставлення вчителя до дитини, а те, наскільки правильно виконано завдання, чи, може, потрібно ще над чимось попрацювати.

Також дуже важливим є вміння дитини спілкуватися і взаємодіяти з однолітками. Дитина має розуміти, в яких ситуаціях потрібно поступитися, а в яких варто наполягти на своєму. Ще має значення самооцінка дитини, вона має бути адекватною. При завищеній-заниженій самооцінці дитина може неправильно реагувати на зауваження вчителя.

Психологічна готовність дитини до школи визначається педагогом або психологом під час загальної діагностики готовності до шкільного навчання. Зазвичай вистачає декількох питань та / або простих тестів, щоб визначити, наскільки дитина готова до школи психологічно по кожному з вищезазначених аспектів.

Психологічна готовність до шкільного навчання передбачає:

1. Дитина бажає йти до школи, тобто має мотивацію до навчання.
  2. У дитини сформована соціальна позиція школяра (готовність виконувати вимоги вчителя щодо навчального процесу, вміння контролювати свою поведінку, спілкуватися з однолітками).
  3. Дитина здорова, сильна та витривала.
  4. Дитина має адекватну самооцінку.
  5. У майбутнього школяра відповідний рівень інтелектуального розвитку.